Na szlaku literackim

Marian Ośniałowski, a właściwie Woyna-Ośniałowski herbu Trąby, przez bliskich zwany pieszczotliwie Rysiem, urodził się w 1920 r. w dworze w Chocimowie.Tu też spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Zakończywszy edukację domową, kształcił się w gimnazjach: w Rabce i Krakowie.

Po wojnie starał się znaleźć dla siebie miejsce w życiu. Próbował sił jako aktor, pracował jako asystent reżysera i pracownik techniczny w teatrze. Scena go jednak rozczarowała. Porzucił ją więc ostatecznie. Przez pewien okres pracował fizycznie, jako murarz na budowie, a nawet tragarz. W końcu zajął się twórczością literacką, przede wszystkim poezją. Trudnił się także dziennikarstwem i tłumaczeniami. Związał się z prestiżowym pismem Współczesność. W 1961 r. otrzymał roczne stypendium we Francji. Po upływie tego czasu postanowił pozostać na obczyźnie. Wybrał życie emigranta. We Francji Ośniałowski podejmował się różnych prac, głównie fizycznych. Nie zarzucił jednak całkowicie twórczości literackiej. Związał się kilkoma pismami emigracyjnymi. Zaczął drukować w "Kulturze" u Giedroycia, a ponadto w "Kontynentach" i londyńskich "Wiadomościach".

W grudniu 1966 r. Marian Ośniałowski popełnił samobójstwo zażywając barbiturany, przy produkcji których pracował. Policja francuska znalazła jego ciało na ławce w Lasku Bulońskim. W kieszeni marynarki miał karteczkę z imieniem i nazwiskiem oraz prośbą, aby pochować go w zbiorowej mogile dla najuboższych. Tak też uczyniono, zgodnie z ostatnią wolą zmarłego, przez co nikt z rodziny nie wie, gdzie spoczywają jeszcze szczątki. Miał wówczas 46 lat.