Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – Oddział im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim

Aleja 3 Maja 8

27-400 Ostrowiec Św.

tel. 505 444 874

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

strona internetowa: www.ostrowiec-radwan.pttk.pl

 

Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana jest jednym z dwóch oddziałów PTTK działających w Ostrowcu Świętokrzyskim. Został powołany do życia 23 kwietnia 1975 roku jako Oddział Zakładowy przy Hucie im. Marcelego Nowotki. W momencie powstania skupiał blisko 400 osób w 9 kołach wydziałowych.

24 września 1983 r. Oddział przyjął imię Mieczysława Radwana. Wydarzeniu towarzyszyła sesja popularnonaukowa pt. „Życie i działalność Mieczysława Radwana”, zorganizowana w 70. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Ostrowcu Św.

Patron Oddziału – Mieczysław Radwan był wybitnym konstruktorem, w latach 1920-1937 pracownikiem Zakładów Ostrowieckich, organizatorem i kierownikiem słynnego Biura Technicznego. Przyczynił się do reaktywowania w Ostrowcu w 1924 roku oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Za jego sprawą w 1926 r. zostało utworzone Muzeum PTK w Ostrowcu. Mieczysław Radwan był gorliwym propagatorem ochrony odkrytych w 1922 r. neolitycznych kopalni krzemienia w Krzemionkach, a także inicjatorem ochrony zabytków przemysłu i techniki. Z jego inicjatywy powstały oddziały PTK w Starachowicach, Końskich i Opatowie. Zainicjował i przez wiele lat prowadził badania na starożytnym hutnictwem świętokrzyskim. W okresie powojennym związał się z AGH, gdzie pracował naukowo.

Oddział zgodnie z celami statutowymi krzewi krajoznawstwo i turystykę oraz aktywne formy wypoczynku, podtrzymuje tradycje narodowe, pielęgnuje polskość, kształtuje postawy społeczne, upowszechnia wiedzę o przeszłości, współczesności oraz perspektywach rozwoju Polski, szerzy wiedzę ekologiczną, prowadzi działania na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Z powodzeniem przygotowuje i realizuje imprezy turystyczne i krajoznawcze: piesze, rowerowe, autokarowe i konne, a także organizuje odczyty oraz sesje popularnonaukowe prezentujące sylwetki wielkich postaci Ziemi Ostrowieckich oraz upowszechniające idee ochrony zabytków. Wszystkie one mają charakter otwarty.

Niegdyś wiodącym kierunkiem działalności Oddziału była turystyka piesza: nizinna i górska, aktualnie jest nią turystyka rowerowa. W jej ramach członkowie Oddziału organizują od 2005 r. w okresie od kwietnia do października cotygodniowe wycieczki „na dwóch kółkach”. Ponadto począwszy od 2004 r. opracowali i wyznaczyli w terenie ponad 300 km szlaków rowerowych, a także opracowali i wydali informatory o szlakach.

Spośród imprez pieszych na uwagę zasługują doroczne rajdy „Spotkanie pod Jodłami” organizowane od 1975 r. oraz „Spotkanie na Szczytniaku” od 2002 r. we współpracy z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim.

Dla miłośników jazdy konnej i turystyki jeździeckiej są przygotowywane rajdy „w siodle”.

Dużą popularnością cieszą się autokarowe wycieczki krajoznawcze oraz działalność popularyzatorska.

Oddział był inicjatorem i organizatorem wielu ciekawych wydarzeń. Włączył się w obchody EDD, Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, Dnia PTTK, Międzynarodowego Dnia Przewodnictwa. W 2009 r. ogłosił Rok Radwanowski, którego celem było upamiętnienie 120. rocznicy urodzin Mieczysława Radwana. W związku z przypadającą w 2012 r. 100. rocznicą urodzin Jana Rybkowskiego wystąpił z inicjatywą ogłoszenia Roku Jana Rybkowskiego w Ostrowcu Św.

Owocnie współpracuje z instytucjami kulturalnymi i naukowymi, stowarzyszeniami, szkołami, parafiami w mieście, powiecie, województwie, a nawet kraju.

Przy Oddziale działają: Klub Turystyki Rowerowej PTTK powołany w 2009 r., Komisja Krajoznawcza, Komisja Historii i Tradycji, Klub Fotografii Krajoznawczej, Komisja Turystyki Pieszej oraz Komisja Jeździecka. Organizacja posiada bibliotekę oraz zbiór fotografii krajoznawczej.

Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. od 38 lat kontynuuje tradycje oraz idee Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które w Ostrowcu powstało w 1913 r., czyli przed 100-tu laty. Pozostaje wierny dewizie „Przez poznanie kraju do jego umiłowania, przez umiłowanie do czynów ofiarnych”.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież