Wywiady, reportaże, felietony

Niezwykłe miejsce dla zwykłych – niezwykłych ludzi

Położony przy ulicy Sienkiewicza, tuż przy samym deptaku, w towarzystwie osiedlowych sklepików, kiosku, cukierenki… Mały Lokal – już z daleka przykuwa uwagę przechodniów.

Nad wejściem szyld z czarownicą, czy też jak kto woli Babą Jagą, witryna udekorowana na kolorowo motywami ludowymi, mnóstwo szmacianych zabawek, przed drzwiami słomiana Krysia i wiedźma siedząca na brzozowym krzesełku, wokół snopki ze słomy i rabaty obsadzone aksamitkami, szałwią, petuniami.

Ale to co najwspanialsze w tym miejscu – kryje wnętrze. Prawdziwa uczta dla ducha. W czterech ścianach, na małym kawałku podłogi – tysiące wspaniałych wyrobów; zamknięty świat sztuki, rzemiosła i rękodzieła, pełen barw i aromatów.

Jest tu sacrum i profanum. Czarownice w barwnych sukniach z miotłami w ręku, zasiadają obok aniołów; święci obok diabłów.

Delikatne, czasem kruche wyroby skromnie stoją obok prostych, ciężkich, wyciosanych form, misternie dziergane koronki spoczywają tuż obok sukna.

Obok siebie prezentują się wyroby z drzewa, ceramiki, tkanin, papieru, słomy, sznurków, kamieni.

W powietrzu unosi się woń drzewa różanego i zapach wanilii. Czuć kwiaty, zioła i przyprawy. Zapachy drzew owocowych przenikają zapachy kuchenne. Cytryna, fiołki, mięta… Woskowe świece pozostawiają delikatny zapach miodu i propolisu. Pastelowe barwy kontrastują z mocnymi, intensywnymi kolorami; blade z jaskrawymi.

Miejsce o którym mowa to galeria, albo jak woli jej twórca i właściciel – Mirosław Lipiec – galeryjka o wdzięcznej nazwie „GaleriAANKA”. Miejsce niezwykłe – dla zwykłych – niezwykłych ludzi – czyli dla nas wszystkich. Wszystkich, bo wszyscy znajdą tu coś dla siebie.

Obrazy na płótnie i wypalane w desce, rzeźby i płaskorzeźby, ceramika, witraże, biżuteria, wyroby ze słomy, sznurków, papieru, haftowane obrusy, dziergane na szydełku serwetki, ręcznie wykonane zabawki.

Wśród nich wyroby artystyczne i użytkowe. Jedne zadziwiają pięknem, inne dziwacznością. Jedne słodko dziecinne, inne majestatyczne. Jedne wymyślne, inne proste, nieskomplikowane. Jedne rzucające się od razu w oczy, inne niepozorne.

Łączy je jedno – wszystkie powstały na Ziemi Świętokrzyskiej, wszystkie wyszły spod ręki świętokrzyskich twórców.