Wacław Zdonek urodził się w 1932 r. w Okole. Trzy lata później wraz z matką przeprowadził się do Bałtowa, gdzie mieszka po dziś dzień. W latach 40. jego rodzina utrzymywała się z produkcji i sprzedaży łyżek.

W 1950 r. Pan Wacław podjął pracę w technikum rolniczym, potem zatrudnił się przy odwiertach w zakładzie metalurgicznym.

W 1953 r. trafił do młyna w Bałtowie i jednocześnie rozpoczął naukę zawodu młynarza. Po dwóch latach nauki został wyzwolony na czeladnika, potem uzyskał tytuł mistrza młynarskiego. W końcu został kierownikiem młyna. W tym czasie przeprowadził w nim kilka większych remontów, m.in. zainstalowano walce do przemiału pszenicy, zmodernizowano transport wewnętrzny, wyremontowano turbinę wodną.

W okresie powojennym w młynie pracowało: 4 kierowników i 10 młynarzy, a 6 uczniów zdobyło zawód.

W 1990 r., będąc już na emeryturze Pan Wacław wydzierżawił młyn wraz z elektrownią. Dodatkowo udostępnił obiekt do zwiedzania turystom.

Od lat Pan Wacław aktywnie działa w PSL-u, m.in. piastował funkcję prezesa Zarządu Gminnego PSL w Bałtowie oraz członka Zarządu Powiatowego PSL. Będąc już na emeryturze zaczął pisać wiersze. Opracował także krótką historię młyna w Bałtowie.

Bałtów-RK110a

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież